دبستان غیردولتی پسران ایران زمین اداره آموزش و پرورش اصفهان

معرفی کتاب الا در مدرسه

شناسنامه کتاب

 

عنوان اصلی: 

Ela in ter schule

نویسنده: 

Parvela Timo

تیمو پارولا

برگردان: 

آذرمیدخت آذرشهاب

پدیدآورندگان: 

تیمو پارولا

زابینه ویل‌هارم

آذرمیدخت آذرشهاب

ناشر: 

شهر قلم

سال نشر: 

۱۳۹۲

 

 

کتاب «الا در مدرسه» کتابی است از نویسنده فنلاندی، تیموپارولا، نویسنده‌ای که به خاطر نوشتن همین کتاب در فنلاند و سپس در بعضی کشورهای دیگر شهرت یافت. این مجموعه داستان یکی از پرطرفدارترین نوشته‌های سال‌های اخیر در فنلاند است. در بسیاری از مدارس این کشور، کتاب‌های الا خوانده می‌شوند. هر کدام از ماجراهای الا چند فصل دارد و در کتاب «الا در مدرسه» سه ماجرا از ماجرای الا آورده شده‌اند.

او دختر بچه‌ای شش ساله است که با گروهی از دوستانش در یک مدرسه درس می‌خواند، الا تعریف‌کننده ماجراهای مدرسه است اما خودش نقش اصلی را در داستان ندارد. در هر کدام از داستان‌ها همه بچه‌ها و معلم کلاس مشارکت دارند و الا، انگار خاطرات مدرسه را بازگو می‌کند و نقشی به اندازه بقیه بچه‌ها دارد.

در همه داستان‌های کتاب «الا در مدرسه»، بچه‌ها با همکاری هم کارها را پیش می‌برند و با این که این همکاری‌ها بیش‌تر اوقات به اتفاقات خنده‌دار ختم می‌شود، در نهایت، کارها تا حدودی خوب پیش می‌رود. در واقع، نویسنده نمی‌خواهد نشان دهد همکاری بچه‌ها با هم به انجام دادن بهتر کارها ختم می‌شود، می‌خواهد به بچه‌ها نشان دهد همکاری و هم‌دلی جمعی چه قدر می‌تواند لذت‌بخش، اخلاقی و انسجام‌بخش باشد. نتیجه کارها مهم نیست، حس انسانی روابط جمعی مهم است که نویسنده کوشیده است آن را بچه‌ها نشان دهد